Z książką przez życie

Wpis

sobota, 20 stycznia 2018

#19. "Dlaczego mężczyźni kochają zołzy" - recenzja książki

 Dzisiaj chciałabym napisać Wam co nieco o książce, którą już dość dawno planowałam przeczytać i wejść w jej posiadanie. Tylko szczerze mówiąc nie miałam czasu jej poszukać.

Jednak w naszym życiu są Dobre Duszki, które odgadują nasze myśli, nasze pragnienia i co więcej – spełniają je. W tym przypadku moim Dobrym Duszkiem okazała się moja rodzona siostra, Wiola. Mówiąc w skrócie, sprezentowała mi książkę autorstwa Sherry Argov „Dlaczego mężczyźni kochają zołzy?” plus jeszcze drugą część tej książki „Dlaczego mężczyźni poślubiają zołzy?” Nikomu chyba nie muszę pisać, jak wielką radośc sprawiła mi tym prezentem. Od razu zabrałam się do czytania i postanowiłam, że gdy tylko skończę czytać, zrecenzuję Wam ją.

Muszę się przyznać, że ilekroć idę do księgarni lub mojej zaprzyjaźnionej biblioteki i staję przed regałami, na których ustawione są poradniki, ogarnia mnie niepewność, niewiadoma i strach. Nigdy nie wiem, czy warto skusić się i wypożyczyć dany poradnik.  Czy przypadkiem lektura jego nie okaże się czasem straconym? Zazwyczaj książki tego typu są napisane na jeden styl. Autorzy zazwyczaj wcielają się w rolę moralizatorów, ich „ton” przypomina ten, który posługuje się ksiądz, głoszący kazanie w kościele. Nie brakuje w nich sloganów typu: „Harmonia ciała i umysłu sprawi, ze poczujesz się szczęśliwa”, „Bądź dobra dla innych, bo tylko dobro zostanie wynagrodzone” i tego typu bzdury, w które większość z nas (niestety!!!!!) wierzy. Zupełnie jakbyśmy nie mieli swojego własnego rozumu.

Jakież było moje zdziwienie, kiedy na kartach „Dlaczego mężczyźni kochają zołzy” nie znalazłam rad podanych powyżej. Wprost przeciwnie. Książkę Sherry Argov określiłabym poradnikiem dla niegrzecznych dziewczynek albo „Jak być rogatą duszą i nie dać sobie w kaszę dmuchać?” Sądzę, że to jest bardzo przydatna wiedza, nie tylko dla kobiet (chociaż przede wszystkim), ale przyda się ona także tym, którzy dotychczas wyznawali zasadę „Pokorne ciele dwie matki ssie”. Autorka udowadnia, że kobieta nie musi być wcale najlepszą przyjaciółką kobiety, a przynajmniej nie w relacjach z mężczyznami.

Właściwie teraz powinnam przejść do tego, kim jest tytułowa „zołza”? Zołza kojarzy nam się z kobietą, a w zasadzie zgryźliwym babsztylem, wiecznie nadąsanym i kłapiącym ozorem. Tu nie chodzi o taką osobę. Tytułowa zołza to dziewczyna/kobieta , która ma życzliwe usposobienie, ale jest silna i nie da wejść sobie na głowę. Taka kobieta nie zrezygnuje z własnego życia tylko po to, aby zadowolić mężczyznę, o nie! Ona ma swoje życie, swoje zainteresowania, i jeśli tylko ma ochotę na rozwijanie swoich pasji, to będzie to robiła. Ona nie będzie uganiała się za nim, gdy on zapomni przyjść na umówioną randkę. Gdy będzie chciał ponownie się spotkać, uśmiechnie się słodko i powie: „Och wybacz mi, ale tym razem ja nie mogę, bo mam akurat areobik (czy cokolwiek innego). Ale możemy się spotkać w przyszłym tygodniu. Co Ty na to?” W ten oto sposób daje do zrozumienia jemu, że ceni swój czas i to ONA dyktuje warunki, a nie on.

Autorka tego poradnika pisze wyraźnie: „Sukces w miłości nie zależy od wyglądu, ale od naszej postawy.” My, kobiety same decydujemy na co pozwalamy naszym mężczyznom, a na co nie. Argov uczy, że nikt nie będzie miał do nas szacunku, jeśli my same nie będziemy go mieć dla siebie.

„Dlaczego mężczyźni kochają zołzy?” to poradnik napisany z humorem. Wszystko to, o czym pisze autorka jest wiarygodne, gdyż przytacza ona wiele rozmów z mężczyznami, w których Ci, opowiadają, co tak naprawdę przeszkadza im w zachowaniu kobiet i dlaczego ich związki rozpadły się albo dlaczego tkwią w związku z brzydką, niebogatą kobietą, na którą nikt w rzeczywistości by nie spojrzał. A ten mężczyzna akurat wybrał sobie ją za żonę. Dlaczego? Dlatego, ze ona jest kobietą nieosiągalną. Ceni się wysoko, a to jest wyraźny znak, że zna swoją wartość i nie pozwoli, aby mężczyzna traktował ją jak pierwszą lepszą.

Po przeczytaniu pierwszej części zabrałam się od razu za drugą „Dlaczego mężczyźni poślubiają zołzy?” I tu nastąpiło wielkie rozczarowanie. Sherry Agrov powiela schematy, rady, które zaprezentowała we wcześniejszym tytule. Właściwie druga część to taki replay tej pierwszej. A szkoda, bo przecież relacje damsko-męskie to temat rzeka, który można by rozwijać jeszcze w wielu książkach. Tymczasem Argov poszła na łatwiznę, nie wysiliła się, aby zgłębić temat jeszcze bardziej.

Dobrze, że chociaż pofatygowała się i nakreśliła temat w swojej pierwszej książce, która mimo różnych opinii moich koleżanek, uważam, że jest fenomenalna i nie byłoby mi szkoda na nią pieniędzy, czego niestety nie mogę powiedzieć o książce „Dlaczego kobiety poślubiają zołzy?”

 

 

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
magou
Czas publikacji:
sobota, 20 stycznia 2018 13:23

Polecane wpisy

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

  • Literatura polska

  • Literatura zagraniczna

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa