Z książką przez życie

Wpis

wtorek, 24 kwietnia 2018

#29. Mila Rudnik "Miłość przychodzi z deszczem"

Łatwo wpaść w pajęczynę kłamstw. Jeśli raz skłamiemy, nie możemy przestać. Czy zawsze nam się to opłaca? 

 

W fabułę debiutanckiej powieści "Miłość przychodzi z deszczem" Mili Rudnik wpisane jest kłamstwo. To w zasadzie główny motyw tej książki. Ono łączy i jednocześnie dzieli bohaterów. 

Marek i Marcin to bracia. Jednojajowi bliźniacy. Podobni do siebie jak dwie krople wody, identyczni. Marcin jest żonaty, Marek wolny. Ten pierwszy pragnie zostać ojcem, ale niestety jest to niemożliwe. Mężczyzna jest tak zdesperowany, że w jego głowie rodzi się pomysł. Szalony. Rzekłabym nawet, że chory i szatański. Ma on być lekiem na małżeńskie problemy oraz plastrem na wszystkie wewnętrzne rozterki. By spełnić swoje marzenie, Marcin posuwa się do szantażu.  Nad rodziny Marka i Marcina nadciągają złowrogie, burzowe chmury. Czy obejdzie się bez grzmotów?

To nie jest lukrowana opowieść o losach rodziny. To dramatyczna historia, pełna przykrych niespodzianek, nagłych zwrotów akcji. Tutaj nic nie jest pod kontrolą, a wręcz przeciwnie - szybko się spod niej wymyka. Autorka pokazuje, że każda nasza decyzja powinna być bardzo dokładnie przemyślana, bo w przeciwnym razie cena, jaką przyjdzie nam płacić, będzie naprawdę wysoka. Może nawet za wysoka dla niektórych. 

Lektura zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Nie potrafiłam się od niej oderwać, bo byłam ciekawa, co dalej się wydarzy, jakie będą konsekwencje postępowania braci. Czasami miałam ochotę wydać ocenę o danej postaci, ale gdy zagłębiłam się w treść, przeczytałam kilka stron więcej stwierdziłam, że to nie miałoby najmniejszego sensu. Poza tym, tutaj trudno wydawać opinię o kimkolwiek. Myślę, że byłoby to niezwykle krzywdzące.Pisarka w mistrzowski sposób uzmysławia, że w życie, czy tego chcemy czy nie, jest przewrotne, potrafi płatać nam figle i ukazywać przed nami najróżniejsze swe odcienie. 

"Miłość przychodzi z deszczem" to piękna i mądra książka dla ludzi o wrażliwym sercu. Akcja toczy się w dwóch przestrzeniach czasowych i ani na chwilę nie zwalnia. Postaci wykreowane przez Rudnik są realistyczne i wyraziste. 

Serdecznie polecam tę książkę wszystkim, którzy lubią trudne powieści, dające do myślenia. 

 

 

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
magou
Czas publikacji:
wtorek, 24 kwietnia 2018 19:08

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • jardian napisał(a) komentarz datowany na 2018/04/29 02:17:01:

    O, ta książka jest wprost dla mnie :)

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

  • Literatura polska

  • Literatura zagraniczna

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa