Z książką przez życie

Wpis

piątek, 16 listopada 2018

#56. „Europejka” Manuela Gretkowska

O twórczości Manueli Gretkowskiej słyszałam wiele. Złego i dobrego. Jedni mówili, że pisarka ma zbyt wulgarny styl, jej książki są zbyt ociekające seksem, to, co piszę w ogóle nie przypomina literatury. Inni zachwycali się nią i odpierali wcześniej podane przeze mnie zarzuty. Ja siedziałam cicho, bo nie śmiałam wypowiadać się na temat literatury, której zwyczajnie nie znałam. Postanowiłam jednak sama przekonać się, jak to jest z tym pisarstwem Pani Manueli Gretkowskiej.

 Już na początku tego roku sporządziłam sobie listę książek, które chciałabym przeczytać w roku 2012. Wśród tych literackich odkryć znalazła się „Europejka” Manueli Gretkowskiej.

Cóż…wobec „Europejki” nie można przejść obojętnie. Tak czy siak, wywołuje ona emocje. Sprawia, że człowiek zaczyna zastanawiać się nad pewnymi sprawami, problemami, chociażby tymi poruszanymi w książce. Już po przeczytaniu pierwszych kilku stron książki okazało się, że Gretkowska porusza problemy, które dotykają każdego z nas. Macierzyństwo, partnerstwo, problemy w pracy – to tematy, które omawia szerzej w swojej powieści w formie pamiętnika.

Manuela Gretkowska pisze dziennik, w którym dzieli się swoimi doświadczeniami, przeżyciami, refleksjami. To właśnie na kartach tej książki podejmuje walkę ze współczesnością, z codziennością, z ludźmi, którzy ją otaczają. Nie rzadko opisuje przeżyte wydarzenia swoistym dla siebie językiem – bezpośrednim, chwilami wulgarnym, bez ogródek. Zapewne niejeden czytelnik, który sięgnął po „Europejkę” nie dotrwał do końca, właśnie z powodu stylu, jakim posługuje się pisarka. Ona jednak robi swoje, nie zrażając się opiniami innych. A są one przeróżne – o czym też informuję nas w swojej książce.

Mnie styl Manueli Gretkowskiej spodobał się, chociaż nie powiem, że byłam nim zachwycona. Czytając jej zapiski miałam wrażenie, że siedzę z Gretkowską na kawie, patrzymy sobie w oczy i opowiadamy najbardziej intymne szczegóły z życia. Albo raczej ona opowiada mi, a ja wchodzę w rolę spowiednika. Nie powiem, bo z przyjemnością wypełniłam powierzone mi zadanie. I gdyby dzisiaj ktoś poprosił mnie o przeczytanie jakiejkolwiek książki autorstwa Manueli Gretkowskiej, nie zastanawiałabym się. Przeczytałabym kolejne książki.

Być może zaraz ktoś uzna mnie za masochistkę, albo tą, która nie zna się na literaturze i nie wie, jak odróżnić chłam od perełki literackiej. Trudno! Jestem gotowa wysłuchać podobnej obrazoburczej opinii.

Książkę przeczytałam w ramach dwóch wyzwań czytelniczych:

1. „Polacy nie gęsi, czyli czytajmy polską literaturę”

2. Recenzja została napisana w ramach wyzwania czytelniczego ” grudniowa Trójka e-pik”

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
magou
Czas publikacji:
piątek, 16 listopada 2018 17:49

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • nela_ula napisał(a) komentarz datowany na 2018/11/21 20:18:35:

    Nie poznałam tej autorki, mam też wrażenie, że nigdy o niej nie słyszałam. Ale zaciekawiłaś mnie, pewnie poszukam sobie fragmentu któreś z powieści tej pisarki. Skoro jest specyficzna, to sprawdzę, czy może mi to pasować.

    Pozdrawiam i zapraszam do siebie: zazamknietymiokladkami.blogspot.com

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

  • Literatura polska

  • Literatura zagraniczna

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa