Z książką przez życie

Wpis

poniedziałek, 12 listopada 2018

#53. Przygoda z Sosnówką

Maria Ulatowska obecnie przebywa na emeryturze. Studiowała kiedyś prawo i bankowość na SGH. Jednak dopiero będąc na emeryturze zdecydowała się spełnić swoje marzenie o napisaniu książki.

Anna Towiańska przyjeżdża do niewielkiego miasteczka na Kujawach, aby wreszcie po kilkudziesięciu latach w ręce prawowitych właścicieli powrócił dworek o nazwie „Sosnówka”. Kobieta od razu zjednuje sobie wszystkich ludzi, których spotka. Trzeba dodać, że od razu uważa ich za swoich przyjaciół. Z każdą chwilą spędzoną w Towianach, kobieta utwierdza się w przekonaniu, że chce tu zostać na stałe. Nie przeraża ją nawet fakt, iż dworek potrzebuje gruntownego remontu. Jednocześnie poznajemy historię rodzinną Anny i ich drogę do odzyskania dziedzictwa.

Celowo napiszę tylko tyle o samej fabule książki. Nie chcę odbierać Wam przyjemności poznawania historii Anny.

W książce opisane są właściwie dwie historie, które w końcu spajają się w jedną całość. Niestety to jest chyba największy minus pierwszego tomu, czyli „Sosnowego dziedzictwa”. Przyznam się Wam,że miałam trudności w połapaniu się kto jest kto i o co tak naprawdę chodzi w tym całym zamieszaniu.

Denerwowało mnie to,że raz opisane są bardzo odległe, niemalże zamierzchłe czasy, innym razem zaś autorka sewuje nam historię współczesną. Trochę ten zabieg literacki spowalniał moje czytanie pierwszej części tej opowieści.

Kolejnym minusem „Sosnowego dziedzictwa” są bohaterowie. Choc może w sumie nie powinnam nazywać tego minusem. Denerwujące było to, że wszystkie postaci, a zwłaszcza Anna Towiańska, są wyidealizowane i przesłodzone.

Anna jest piękna jak aktorka, bez żadnych mankamentów urody, do tego wszystko potrafi, no złota rączka normalnie. Co ciekawe, ma ona niebywały fart w życiu, wszyscy ją kochają i traktują prawie jak świętość. Dziwne, prawda? Przecież w życiu realnym takie coś jest niemożliwe.

Język powieści jest prosty i plastyczny, więc nikt nie ma najmniejszego problemu ze zrozumieniem treści fabuły.

Natomiast „Pensjonat Sosnówka” jest kontynuacją wspomnianego wcześniej „Sosnowego dziedzictwa” i przedstawia swoim czytelnikom dalsze losy Anny Towiańskiej, która zdecydowała się na życie w Sosnówce. Na swojej drodze spotyka ona wielu ciekawych ludzi, którzy skłaniają bohaterkę do wielu przemyśleń. Niektórzy z nich odkrywają tkwiące w ich duszy dobro, inni zaś są takimi od niemalże zawsze. Dzięki temu niezwykłemu miejscu odkrywają oni swoje wielkie pasje, a także poszukują miłości bez względu na to, czy mają dwadzieścia, czterdzieści, czy sześćdziesiąt lat. I pomyśleć tylko, że wszystko to jest zasługą na pozór zwyczajnego pensjonatu, który poprzez swoje niezwykle usposobienie, stał się świątynią dla wszystkich poszukujących równowagi w życiu.

Zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu druga część tej historii, czyli „Pensjonat Sosnówka”. Momentami miałam nawet łzy w oczach,, gdy czytałam np: wątek Florka, czy uczucia między Anną a Jackiem.

Z czystym sumieniem mogę polecić Wam obydwie książki. Będą one nadawały się idealnie na długie, zimowe wieczory.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
magou
Czas publikacji:
poniedziałek, 12 listopada 2018 14:25

Polecane wpisy

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

  • Literatura polska

  • Literatura zagraniczna

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa