Z książką przez życie

Wpisy

 • sobota, 20 października 2018
  • #46. Todd Burpo „Niebo istnieje…Naprawdę!”

   Świat próbuje nam wmówić, że życie kończy się wraz ze śmiercią, ale wierzę, że po przekroczeniu progu śmierci istnieje inna rzeczywistość. Nowe życie, ale w innym wymiarze. Ta książka pozwoliła mi odkryć tę prawdę na nowo, jest głęboko poruszająca, autentyczna i prawdziwa. Odsłania to, co niewidoczne dla oczu (…). Taką rekomendację wystawiła książce „Niebo istnieje…Naprawdę!” aktorka – Ewa Błaszczyk. I nie można się z tą opinią nie zgodzić.

   To historia czteroletniego synka pastora z miasteczka w Nebrasce. Chłopiec podczas niezwykle skomplikowanej operacji pozostawia swoje ciało na stole operacyjnym, a jego dusza odwiedza niebo. Brzmi to wszystko nieprawdopodobie dla czytelników, ale także a może nawet przede wszystkim dla rodziców chłopca. Malec jednak uparcie trzyma się swojej wersji i opowiada szczegółowo, jak było w niebie.

   Colton opowiada o tym jak spotkał swoją nienarodzoną siostrę i pradziadka, który zmarł trzydzieści lat przed jego narodzinami. Opowiada fakty, których w żaden sposób nie mógł poznać. Oprócz tego relacjonuje precyzyjnie, jak wygląda „tron” Boga czy chociażby opisuje wygląd aniołów.

   Jeśli myślicie, że ta opowieść jest pełna patosu, nadęcia i sztuczności, to chcę powiedzieć, że nie macie racji i wyciągacie zbyt pochopne wnioski. Wyżej wymienionych cech tutaj nie znajdziecie.

   Historia Coltona Burpo jest napisana prostym, zwięzłym językiem. Czas spędzony z książką nie jest stracony. Ta opowieść daje mocno do myślenia i, jak pisze Ewa Błaszczyk, zmienia zupełnie sposób myślenia o wieczności.

   Komu poleciłabym tę pozycję? Wszystkim! Nie jest ważne,  czy jesteście wierzący czy nie. To bardzo mądra książka, wobec której nie powinniśmy przejść obojętnie.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (8) Pokaż komentarze do wpisu „#46. Todd Burpo „Niebo istnieje…Naprawdę!””
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   magou
   Czas publikacji:
   sobota, 20 października 2018 11:58
 • czwartek, 18 października 2018
  • #45. Sarah Kate Lynch „Na domiar złego”

    Pogoda za oknem niebawem nie będzie sprzyjała spacerom, więc większość z nas będzie zapewne wypoczywała w domu. To doskonała okazja, by przejrzeć swoje domowe biblioteczki i sięgnąć po lekturę, która przyciągnie naszą uwagę, a jednocześnie za bardzo nie zmęczy intelektualnie.

   Książka, którą chciałabym Wam dzisiaj zaproponować dokładnie spełnia wyżej wymienione kryteria. Nie jest obszerna, a więc nie spędzicie nad nią zbyt wielu godzin. Jest to powieść „Na domiar złego” autorstwa Sarah Kate Lynch.

   Autorka przedstawia w swojej powieści losy 39-letniej Florence, której właściwie jednego dnia wali się cały świat. Traci pracę w sklepie z antykami, którego jest współwłaścicielką, a na dodatek jej mąż po dwudziestu latach małżeństwa nagle oświadcza jej, że …jest gejem. Jakby tego jeszcze było mało, z Australi po roku wraca ukochany syn bohaterki z…trzydziestokilkuletnią żoną, co Florence doprowadza niemalże do furii.

   Według Florence nieszczęścia wcale nie chodzą parami, a... trójkami. We wszystkim dopatruje się złego, co mnie niepoprawną optymistkę, nieziemsko irytowało, mówiąc delikatnie. Były momenty, że miałam chęć cisnąć książką gdzieś w kąt i wziąć się za następną. Zmysł czytelniczki nie pozwolił mi jednak na taki desperacki krok i dałam szansę autorce, jak i samej Florence. I niezmiernie mnie to cieszy, jestem z siebie dumna, bo to, co otrzymałam na końcu tejże opowieści – wprawiło mnie w doskonały nastrój, choć opowieść wcale nie kończy się optymistycznie, tylko wzruszająco i pięknie. A takie zakończenia lubię najbardziej.

   O czym właściwie jest „Na domiar złego”? O niczym innym jak o życiu, jego ciepłych barwach, ale także tych bardzo, bardzo ciemnych. O tym, że zawsze może być w życiu gorzej i że nigdy, przenigdy nie wolno mówić w chwilach złych, że wali nam się świat i nic już nie ma dla nas sensu. Bzdura! Wszystko jest przecież po coś i we wszystkim jest sens, nawet w cierpieniu, od którego nie uciekniemy. A najlepszym, najskuteczniejszym lekarstwem jest dostrzeganie małych cudów wokół nas i radość nawet z najmniejszej rzeczy, z pozoru błahej sytuacji. To recepta na walkę z przeciwnościami losu. I z własnego doświadczenia wiem, że pomaga. Nasza główna bohaterka też miała okazję się o tym przekonać. Jak? Przekonajcie się sami! Miłej lektury!

   I jeszcze przy okazji chciałabym Wam coś zaproponować. Moja siostrzenica jest bardzo uzdolniona plastycznie, manualnie. 

   Wykonuje różnego rodzaju mebelki dla lalek (dla tzw. Pets Shop), a także prace plastyczne na konkursy, itd. Jeśli ktoś z Was, moich czytelników, chciałby skorzystać z jej usług, chcecie żeby wykonała coś dla Waszego dziecka, gorąco namawiam do składania zamówień. Iza ma indywidualne podejście do każdego klienta. Zawsze wykona to, co osoba zamawiająca sobie zażyczy.

   Zamówienia można składać pisząc do mnie e-maila: czytamwiecjestem5@gazeta.pl a ja już Was skontaktuję z moją siostrzenicą abyście mogli porozmawiać o szczegółach.

   Na zachętę dodam zdjęcia przykładowych prac Izy.

   Praca wykonana przez moją siostrzenicę IzePraca wykonana przez moją siostrzenicę IzePraca wykonana przez moją siostrzenicę IzePraca wykonana przez moją siostrzenicę IzePraca wykonana przez moją siostrzenicę IzePraca wykonana przez moją siostrzenicę Ize

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „#45. Sarah Kate Lynch „Na domiar złego””
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   magou
   Czas publikacji:
   czwartek, 18 października 2018 21:42
 • niedziela, 14 października 2018
  • #44. „Niania w Nowym Jorku” Nicola Kraus&Emma Laughlin

    Do przeczytania „Niani w Nowym Jorku” zachęcił mnie…film. Obejrzałam go dwa razy z ogromnym zainteresowaniem. Pamiętam, że bardzo współczułam małemu chłopcu, który był właściwie drugą, najważniejszą postacią (oczywiście prócz tytułowej niani) w tym filmie), że taki jest samotny, niezauważany, odepchnięty na plan dalszy przez swoich rodziców. Bardzo zaintrygowało mnie to, że tak wyraźnie został pokazany motyw osamotnienia Grayera, jego ciągłe próby zwrócenia na siebie uwagi. Pomyślałam wtedy, ze reżyser musi być chyba dobrym psychologiem, skoro taki mocny położył nacisk właśnie na ten problem. Mógł przecież pokazać tę historię z zupełnie innej perspektywy; tak jakby oczami dziecka, ale na ten przykład Niani, jej odczucia, czy jej perypetie albo chociaż skupić się na emocjach Państwa X, na ich stylu życia. Na całe szczęście twórcy mieli już swoją koncepcję, taką a nie inną i ukazali całość w opisywany przeze mnie wyżej sposób. Niestety zupełnie inaczej życie Państwa X i ich syna ukazały w swej książce Nicola Kraus i Emma Laughlin.

   Autorki, ku mojemu dużemu zaskoczeniu, całą swoją pisarską uwagę skupiły na rodzicach Grayera, a nie na czterolatku, który  jak wspomniałam już wcześniej, tak naprawdę był postacią najistotniejszą. Przynajmniej powinien być. Czytając „Nianię…” odnosiłam wrażenie, że to Państwo X są tym priorytetem i że to oni wiodą prym w akcji. Wszystko kręciło się wokół nich. Nie pominięto tutaj żadnego, nawet najmniejszego szczególiku, z życia tych dwojga: począwszy od garderoby aż po ekscesy łóżkowe. Ktoś mógłby zadać pytanie: a co z dzieckiem? Dobre spostrzeżenie. Dziecko jest gdzieś w tle.

   Śmieszyło mnie też opisywanie relacji X-ów z samą nianią, jakby to  nimi miała się opiekować. Chwilami dochodziłam do wniosku, że może faktycznie powinna? Pani X i jej mąż, to para snobów, dla których liczą się jedynie kolejne zera na koncie, wygląd własny, ale również innych (najlepiej obcych), imprezy, spotkania biznesowe. I tak z dnia na dzień. A maluchem niech zajmuje się pomoc domowa, która przechodzi szybki kurs matki zastępczej dla chłopca. Jest dla niego o wiele lepsza, bardziej wczuwa się w jego potrzeby, oczekiwania i przede wszystkim umie słuchać i kochać, chociaż jest tylko opiekunką. Dzięki niej maluch zapomina o swojej samotności. Na jak długo? Jak  Nanny poradzi sobie ze swoimi obowiązkami, których X-owie dokładają jej coraz więcej? Czy rodzice chłopczyka wreszcie otrząsną się i zauważą swoje błędy? Nie odpowiem na te pytania, ponieważ chcę abyście sami się o tym przekonali.

   „Niania w Nowym Jorku” jest typowym czytadłem. Nie znajdziecie jej na półkach z najlepszą literaturą. Nie oszukujmy się. Jest to jednak opowieść, którą z czystym sumieniem chcę polecić. Uwierzcie mi, warto zagłębić się w tę historię, czasami pomyśleć. A może styl Waszego życia przypomina ten przedstawiony na kartach „Niani…”? Oby nie. Jednak sami musicie sprawdzić i odpowiedzieć sobie po cichu.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   magou
   Czas publikacji:
   niedziela, 14 października 2018 14:00
 • piątek, 05 października 2018
  • #43. Mohammed Mrabet „Miłość za kilka włosów”

   Miłość za kilka włosów” marokańskiego pisarza Mohammeda Mrabeta jest pierwszą powieścią tego pisarza wydaną w Polsce.

   Jest to opowieść, której akcja rozgrywa się w Tangerze. To historia trudnej miłości, okupionej często łzami. Nie brakuje w niej także magii, tajemnicy, trochę grozy.

   Mohammed, bohater omawianej przeze mnie książki, stracił matkę bardzo wcześnie. Zostal tylko ojciec, bracia i siostry chłopaka. Ten odwiedzał swego ojca, jednak nie często to czynił, gdyż obawiał się, że ojciec zechce zatrzymać go przy sobie.

   Sytuacja diametralnie zmieniła się gdy Mohammed dowiedział się iż niedaleko jego rodzinnego domu mieszka dziewczyna o imieniu Mina.

   Dawno temu, gdy jeszcze byli dziećmi, bawili się razem. Później ich drogi rozeszły się nieco.

   Dopiero pewnego dnia, siedząc na tarasie, znowu ujrzał Minę. Wtedy dostrzegł jaka piękna z niej kobieta. Zapragnął z nią porozmawiać. Codziennie przesiadywał na tarasie, wypatrując swojej lubej. Ta raz pojawiała się, by potem zniknąć.

   Któregoś dnia młodym udało się porozmawiać. Mohammed zaprosił dziewczynę do kina, na randkę. Niestety, spotkanie nie należało do udanych.

   Sprytny młodzieniec, chcąc zapewnić sobie miłość wzajemną Miny, udaje się do starej wróżbiarki, która spalając kilka włosów dziewczyny, wróży i zapewnia uczucie.

   Romans rozkwita, ale nie na długo. Zaczynają piętrzyć się problemy. Jakie? Tego już dowiecie się, gdy sięgniecie po książkę „Miłość za kilka włosów”.

   Uprzedzić Was muszę, że książka do najłatwiejszych nie należy. Niekiedy czytelnik czytając ma problem, żeby pojąć, powiązać niektóre fakty z życia Mahommeda i Miny. Zaletą jest jednak to, że książka ma krótkie rozdziały, napisane jest językiem prostym i zrozumiałym dla każdego. A minus? Minusem na pewno jest to, że historia opowiedziana przez Mrabeta jest dość przewidywalna.

   Zdradzić jeszcze mogę, że Mina nie jest jedyną kobietą w życiu Mohammeda.

   Nic więcej nie powiem. Sami się przekonajcie.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   magou
   Czas publikacji:
   piątek, 05 października 2018 21:24
 • środa, 03 października 2018
  • #42. Marika Krajniewska „Och, Elvis”

   Ci, którzy mnie znają, wiedzą doskonale, że mam słabość do zwierząt. Zarówno tych z życia realnego, jak i z literatury czy filmu. Dlatego, gdy tylko zobaczyłam na okładce książki „Och, Elvis” autorstwa Mariki Krajniewskiej, uroczego maltańczyka wiedziałam, że muszę zapoznać się z powieścią.

   Główną bohaterką książki jest Joanna, trzydziestoletnia panna, która pracuje w domu spokojnej starości. Jej praca na ogół pozbawiona jest spektakularnych wrażeń czy nagłych zwrotów akcji. Do czasu, gdy jedna z pensjonariuszek domu starców „Patrycja” umiera. No i w sumie nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że szalone przyjaciółki zmarłej Alicji postanawiają ukraść urnę z prochami koleżanki, by móc spełnić jej wielkie, ostatnie marzenie – odwiedzić grób Elvisa w Memphis. Niewiele myśląc ruszają w drogę. Joanna dowiedziawszy się o tym szalonym pomyśle rusza za uciekinierkami. Jej towarzyszem zaś jest wnuczek zmarłej – Paweł.

   Powieść Krajniewskiej to połączenie komedii i wzruszającej historii obyczajowej. Z jednej strony mamy zabawne dialogi, komizm sytuacyjny, a z drugiej nie brakuje fragmentów, gdzie mamy okazję zastanowić się nad ludzkim życiem, przewrotnością losu. Przekonujemy się jak wielką rolę w życiu każdego z nas odgrywa obecność drugiego człowieka, jego bliskość. Mamy tutaj niemalże ferię emocji i barw.

   Całość stanowią dwa główne wątki. Pierwszy z nich to losy trzydziestoletniej Joanny, zwanej przez mieszkańców domu starców Małą Mi. Towarzyszymy dziewczynie nie tylko w życiu zawodowym, ale także w tym osobistym i rodzinnym. Śledzimy jej relacje z matką a także pensjonariuszami. Z tą pierwszą, niestety, nie układa się najlepiej.

   Natomiast drugi wątek dotyczy trzech staruszek, czyli Gieni, Alicji i Marysi, a także szarmanckiego pana Stacha.

   Mieszkańców domu starców cechuje pogoda ducha, specyficzne poczucie humoru, ale możemy także zobaczyć, że każdy z osobna dźwiga na swych barkach ciężki bagaż doświadczeń, często mocno skomplikowanych. Takim aniołem stróżem dla tej nietuzinkowej paczki seniorów bez wątpienia jest Joanna, która zawsze znajduje czas dla swych podopiecznych i ma dla nich dobre słowo, które łagodzi jak balsam.

   „Och, Elvis” to niezwykle optymistyczna, ciepła i błyskotliwa opowieść o sile przyjaźni, o przemijaniu, codziennych troskach i radościach ludzi w wieku senioralnym.

   Myślę, że każdy czytelnik dopatrzy się czego innego w tej historii, bo można ją intepretować na różne sposoby. I, według mnie, to jej ogromny atut.

   Jedyne do czego mogłabym się przyczepić, to wplatanie w bieżącą akcję wątków z przeszłości. Pisałam kiedyś już o tym, że strasznie denerwuje mnie ten zabieg, który często stosują pisarki i pisarze. No, ale to tylko taki mój zarzut, który właściwie nie rzutuje na ocenie całości.

   Lekturę polecam wszystkim, którzy lubią niebanalną literaturę obyczajową, a także tym, którzy interesują się problemami osób starszych w naszym kraju. Jestem przekonana, że Wasze gusta i oczekiwania zostaną zaspokojone.

   Ciekawa jestem, czy czytaliście już tę powieść i co o niej sądzicie? A może zapoznaliście się z wcześniejszymi książkami Mariki Krajniewskiej? Napiszcie też, co teraz czytacie i co byście polecili mi na nieuchronnie zbliżające się jesienno-zimowe wieczory.

   Mam już pewien plan na nadchodzący czas, ale nie chcę na razie zdradzać szczegółów. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z moimi zamierzeniami i będę mogła go zrealizować. Trzymajcie kciuki i do następnej notki.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (6) Pokaż komentarze do wpisu „#42. Marika Krajniewska „Och, Elvis””
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   magou
   Czas publikacji:
   środa, 03 października 2018 19:21
 • wtorek, 02 października 2018
  • #41. „A jeśli ciernie” Virginia C. Andrews

   A jeśli ciernie” to kontynuacja głośnej serii książek Virginii C. Andrews o rodzinie Dollangerów. Serii, która o dziwo przypadła do gustu i mnie. Pamiętam, że pierwszym tomem byłam zachwycona, drugim wprost oszołomiona. A jakie wrażenia zrobił na mnie tom trzeci?

   Tym razem narratorami opowieści są synowie Cathy – Jory i Bart. To oni powoli odkrywają przeszłość swoich rodziców, muszą się z nią zmierzyć i odnaleźć w niej sens. Wszystko więc opisane jest z perspektywy dorastających chłopców.

   Jory- ten „dobry”, Bart- ten „zły”. Jory, który kocha matkę i „ojca”- czyli Chrisa- brata matki (o czym oczywiście początkowo synowie nie wiedzą), podziela pasję matki – taniec, jest też pełen podziwu dla ojca, jest wyrozumiały, spokojny, mądry, nie sprawiający problemów.

   Bart – dziecko, które czuje się niekochane, nie zauważane, jest niezdarny, złośliwy, arogancki.

   Każdy z nich na historię swoich rodziców spojrzy inaczej, w swoisty dla siebie sposób.

   Cathy i Chrisowi udaje się stworzyć w miarę szczęśliwą rodzinę, wszystko wydaje się być już poukladane i na swoim miejscu. Jednak to tylko pozory.

   Jednak wszystko zmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki w momencie gdy do sąsiedniego domu wprowadza się tajemnicza dama, z tajemniczym lokajem. Powoli życie Dollangerów znowu obraca się w koszmar.

   Przeszłość nie daje o sobie zapomnieć Cathy i Chrisowi. Do tego wciąga w swoją pajęczą sieć ich synów. Szczegółów musicie dowiedzieć się sami, czytając książkę V.C. Andrews „A jeśli ciernie”.

   Czytając powieść dostrzeżemy, że postaci są w niej przejaskrawione do granic mozliwości. Mnie jednak to jakoś za specjalnie nie przeszkadzało. Wprost przeciwnie. Miałam pełen obraz każdego bohatera. Mogłam poznać dogłębnie jego psychikę, motywy postępowania. Lubię takie książki, gdzie postaci są wyraziste na tyle, że już po przeczytaniu kilkunastu stron książki, można wyrobić sobie zdanie na ich temat.

   Ciekawe jest to, że autorka z każdą stroną stopniuje coraz bardziej napięcie. Czytając czułam się tak, jakby ktoś zaprosił mnie do wielkiego pałacu i stopniowo oprowadzał mnie po nim, odkrywał przede mną każdy zakątek, zakamarek tego miejsca. To niesamowite przeżycie.

   Uwielbiam książki psychologiczne, gdzie muszę zastanowić się, dlaczego bohater postępuje w ten, a nie inny sposób. Zachwycam się zawsze zawiłymi historiami ludzkimi. To mnie pociąga.

   W wyżej omawianej książce chyba tego wszystkiego niestety było za dużo. Musiałam wysilić bardzo moje szare komórki, aby w tym wszystkim połapać się. Historia, którą stworzyła Andrews trzymała mnie w napięciu, zaciekawiła bardzo – to fakt. Ale w pewnym momencie poczułam się nią zmęczona, nawet nie znużona tylko zwyczajnie zmęczona jakbym czytała jakąś naukową książkę na studiach. W pewnej chwili powiedzialam sobie: „o nie, już mam dość!”…i zwyczajnie zamknęłam książkę, nie chciałam czytać już jej dalej. Poczułam, że powinnam odpocząć. Zapragnęłam nagle przeczytać coś lekkiego, niezobowiązującego. Jak narazie nic takiego pod ręką nie mam. Poza tym, do ukończenia tej serii zostały mi jeszcze albo już tylko dwa tomy.

   Mam nadzieję, że tym razem się nie zmęczę, że nie zamknę książki właściwie na krótko przed jej zakończeniem. Nie lubię tego robić, bardzo nie lubię. W tym przypadku musiałam! Nie dałam rady wgłębiać się dalej w losy tej rodziny.

   Kończąc moje refleksje polekturowe, chcę powiedzieć, że z czystym sercem polecam tę książkę. Ostrzegam jednak lojalnie, że musicie się przygotować na ogrom emocji. Niewykluczone, że i Wy w którymś momencie poczujecie się przemęczeni tą opowieścią, okaże sie, że ładunek emocjonalny, jaki zaserwowała swoim Czytelnikom Andrews jest zbyt duży.Myślę, że to mimo wszystko będzie dobra reakcja.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   magou
   Czas publikacji:
   wtorek, 02 października 2018 19:37
 • środa, 04 lipca 2018
 • sobota, 30 czerwca 2018
  • #40. Anna Szczęsna "Trzykrotka"

   "Urzekająca i zabawna historia o sile kobiecej przyjaźni, która pokona wszystkie przeciwności losu." Taki krótki opis najnowszej powieści "Trzykrotka" autorstwa Anny Szczęsnej możemy przeczytać na okładce książki. 

    

   To już trzecie moje spotkanie z prozą Anny Szczęsnej, która stała się jedną z moich ulubionych polskich autorek. Za każdym razem, gdy sięgam po jej powieści wiem, że się nie zawiodę i że na koniec po moim ciele przebiegnie gęsia skórka. Pisarka znakomicie operuje piórem i żongluje emocjami tak, by trafić do każdego Czytelnika.

    

   Rozalia, Alicja i Łucja to trzy przyjaciółki i zarazem główne bohaterki "Trzykrotki". Ich losy splatają się ponownie, gdy każda z nich jest już po trzydziestce i dźwiga na barkach swój życiowy bagaż. Wszystkie spotykają się w toruńskiej kamienicy.

    

   Anna Szczęsna w swojej książce porusza wiele trudnych, ale jednocześnie bliskich każdemu z nas, tematów.  Mamy tutaj dwunastoletnią Natalię, trudną wychowawczo dziewczynkę, która całkowicie nie potrafi dogadać się ze swoją matką. Często ucieka z domu.  Czasem piecze nad nią sprawuje jej wujek - Sylwester. Artysta-malarz, trochę pokręcony, ale wrażliwy i o wielkim sercu mężczyzna. Dodatkowo poznaje bliżej jedną z kobiet - Rozalię. Początkowo ich relacja jest dość dziwna, ale intrygująca...Co z tego wyniknie? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć, koniecznie sięgnijcie po "Trzykrotkę". Według mnie wątek tej trójki, o której piszę w tym akapicie, jest najciekawszy z całej powieści. To właśnie dzięki niemu, gdy czytałam już ostatnie strony, poczułam dreszcz na plecach i rękach. 

   Pisarka opisuje także dość obszernie problem promocji książek i samych autorów. Nie szczędzi nam szczegółów, jak to wygląda od kuchni. Chociaż Szczęsna pisze szczerze i nie lukruje rzeczywistości, to zawsze stara się pokazywać, że medal ma dwie strony i nigdy nie należy podchodzić do żadnego zaganienia powierzchownie. 

    

   Jak już wspomniałam na początku "Trzykrotka" nie jest pierwszą książką Anny Szczęsnej, z którą miałam przyjemność się zapoznać. Wcześniej czytałam "Jutro pachnie cynamonem" i "Myśl do przytulania". Zauważyłam, że te trzy powieści bardzo się od siebie różnią, choć mają też wiele elementów wspólnych, Najnowsza książka jest, moim zdaniem, inna od pozostałych wyżej wymienionych. Tutaj akcja dość późno się rozkręca, jest sporo dokładnych opisów, co przyznam że troszkę mnie denerwowało, gdyż wolę, gdy całość już od pierwszych stron jest żywa i nabiera tempa. "Trzykrotka" jest leniwą, niespieszną lekturą, taką przy której można wziąć głębszy oddech, wrócić do wcześniejszych kwestii. Sama nie wiem czy to dobry zabieg czy nie. Nie chciałabym zajmować stanowczego stanowiska, bo trudno mi powiedzieć co o tym sądzić. Ale cieszę się, że zapoznałam się z tą pozycją i z pewnością będę ją polecała moim znajomym i Wam - Czytelnikom. 

    

   Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie Autorce i, jak zawsze, czekam na kolejne powieści oraz zapewniam o swoim wsparciu. 

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   magou
   Czas publikacji:
   sobota, 30 czerwca 2018 18:41
 • wtorek, 19 czerwca 2018
 • wtorek, 12 czerwca 2018
  • Erotyk dla E

   PIJANA

    Emilowi

   czekam aż wejdziesz

   bez pardonu

   tak jak lubię

   zerwiesz ze mnie wstyd

   który dotąd trzymałam

   na smyczy przyzwoitości

   bo któż by się przejmował

   co wypada a co nie

   kto nie ryzykuje

   nie pije szampana

   odkąd mam Cię w głowie

   i pod lewym żebrem

   nie potrzebuję wysokoprocentowych trunków

   zmąciłeś krew w żyłach moich

   i światopogląd

   a myślałam że wiem

   gdzie leży granica

   ˆ Agnieszka „MAGOU”Maciejewska, dn. 12.06.2018 r.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   magou
   Czas publikacji:
   wtorek, 12 czerwca 2018 21:15
 • sobota, 09 czerwca 2018
  • #39. Poznaj siłę matczynej miłości

    Miała swoją córeczkę w ramionach tylko kilka tygodni. Ponownie spotkała ją dopiero po 77 latach. Poznajcie historię Minki Disbrow.

   Minka DeYoung urodziła się jako drugie z trójki dzieci w rodzinie holenderskich emigrantów. Poznajemy ją jako szesnastoletnią pannę, skromną i biedną. Dziewczyna bardzo pragnęła robić wszystko to, co jej rówieśnice. Wychowana w surowej rodzinie, nie do końca jest przygotowana do dorosłego życia, w które lada chwila wkroczy. Wierzy naiwnie w to, że bocian przynosi dzieci oraz w to, że wszyscy są dobrzy i nikt nie zrobi jej krzywdy. Nawet przez głowę jej nie przejdzie, że się myli, bo świat, który wykreowała sobie w wyobraźni, ma niewiele wspólnego z tym rzeczywistym. Podczas niedzielnego pikniku, na który tak bardzo czekała, Minnie zostaje zgwałcona przez sporo starszego od siebie mężczyznę i w konsekwencji zachodzi w ciążę. W tajemnicy rodzi dziecko. Dziewczynce daje imię Betty Jane. Minka od razu zakochuje się w córeczce. Wie jednak, że nie może malej wychowywać, bo nie ma do tego warunków i decyduje się na krok, który niemalże rozdziera jej matczyne serce. Mianowicie oddaje maleńką Betty do adopcji. Od tamtego momentu Minka każdego dnia tęskni za swoją córką, pisze do niej listy i cały czas czeka…Może dobry Bóg, w którego mocno wierzy, splecie ich drogi i kiedyś dojdzie do  tego niezwykłego spotkania.

   Minka w dzieciństwie wycofana, trochę zakompleksiona, w miarę upływu lat staje się silną kobietą, która dzielnie stawia czoła przeciwnościom losu. Miała w sobie niespożytą energię, wiele pokory i cierpliwości, a z drugiej strony była zdeterminowana i walczyła o swoje marzenia i starała się realizować swoje plany i zamierzenia. Przez cały czas była osobą pogodną, pełną wiary, nadziei i miłości, której sama dostawała wiele ale i ona potrafiła nią obdarowywać swoich bliskich. Była wspaniałą matką dla swoich dzieci, choć wciąż nie potrafiła przestać tęsknić za Betty Jane.

   „Czekałam na Ciebie” autorstwa Cathy LaGrow to historia wzruszająca, pełna emocji, wobec której trudno przejść obojętnie. To opowieść o cierpieniu, poświęceniu i zarazem wielkiej miłości.

   Jedyny zarzut jaki mam do tej książki jest taki, że mało tutaj dialogów i czasami treść wydawała się monotonna. Myślę, że spokojnie tę pozycję można zaliczyć do wspomnień czy też biografii, gdyż takim stylem właśnie jest napisana.

   Nie żałuję czasu poświęconego tej książce. Polecam ją wszystkim, bowiem niesie ona w sobie przesłanie, że nigdy nie można się poddawać i rezygnować ze swoich pragnień bowiem, jeśli czegoś chcemy z całej siły, to prędzej czy później to, czego oczekujemy przyjdzie do nas i ujrzy światło dzienne.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   magou
   Czas publikacji:
   sobota, 09 czerwca 2018 16:26
 • czwartek, 07 czerwca 2018
 • sobota, 02 czerwca 2018
  • #38. „Droga do Tarvisio” Grzegorza Kozery – recenzja

   W życiu nie można być niczego pewnym – pokazuje przypadek bohatera “Drogi do Tarvisio”. To ironiczna, a zarazem gorzka opowieść o Polaku, który w kwietniu 2011 roku odbywa podróż do Pragi, Wiednia i Włoch.

   Książka Grzegorza Kozery może mocno zirytować czytelnika. Autor ośmiesza polskość, a raczej polaczkowatość, drwi z Niemców i Austriaków, nie znosi Żydów i do tego sądzi, że wszystko wie najlepiej.

   “Droga do Tarvisio” to przewrotna powieść i, aby ją zrozumieć, trzeba wgryźć się w jej treść bardzo głęboko.

   Autor serwuje nam zlepioną z polskich lęków, fobii, kompleksów, dziwactw i smutków prawdziwą i szczerą aż do bólu ksiażkę o tym, że nie żyjemy sami na tym świecie, że nie można kochać wyłącznie siebie. Między wierszami czytelnik wyczyta, że nie można być szczęśliwym w pełni, gdy nie zrozumiemy istoty szczęścia.

   Bohater przeżył kilka burzliwych związków z kobietami, i kiedy po pięciu latach kolejnego zorientował się, że to najprawdopodobniej ta jedyna i wymarzona, ta do której autentycznie wzdycha, oznajmia mu, że to już koniec. Chociaż śledząc losy tej dziwnej postaci, zadajemy sobie pytanie, czy rzeczywiście był jakiś początek u boku Matyldy. Mimo to bohater “Drogi do Tarvisio” uważa, że kończy się jego świat i nic już nie będzie takie samo. Teraz jedynym i najbardziej rozsądnym, według Grzegorza, posunięciem jest samotna wyprawa po Europie. Jest to swoista podróż, ponieważ odbywa się ona z duchem Mat, z którym główny bohater nie potrafi się rozstać.

   Skłamałabym, gdybym napisała, że “Droga do Tarvisio” spełniła moje czytelnicze oczekiwania. Nie stało się tak. Owszem, były momenty, kiedy uśmiech pojawił się na mojej twarzy, ale był on raczej ironiczny, krzywy. A szkoda!

   Historię opowiedzianą przez Grzegorza Kozerę polecam tym czytelnikom, którzy lubią być wodzeni za nos, lubią, gdy autor zmyli ich trop. Te osoby z pewnością przeżyją fascynującą przygodę czytając “Drogę do Tarvisio”.

   Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Dobra Literatura

   Źródło: http://krytycznymokiem.blogspot.com

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   magou
   Czas publikacji:
   sobota, 02 czerwca 2018 21:27
 • poniedziałek, 28 maja 2018
  • #37. Piotr Adamczyk „Pożądanie mieszka w szafie”

   Za dużo seksu, za mało sensu

   Długo zbierałam się do tego, by zrecenzować książkę Piotra Adamczyka pt.: „Pożądanie mieszka w szafie. Właściwie gdyby nie to, że otrzymałam egzemplarz do recenzji od wydawnictwa Dobra Literatura i zobowiązałam się do napisania chociaż krótkiej notki na swoim blogu po przeczytaniu tej książki, wcale bym nie zostawiała tutaj refleksji polekturowych. No niestety, jestem obowiązkowa, jak już coś obiecam, to słowa zwykle dotrzymuję. Tak też będzie tym razem.

   Nie mogę jednoznacznie napisać, że książka mnie zniesmaczyła czy zawiodła, bo tak nie było. Jednak coś mi przeszkadza, by wpaść w czytelniczy zachwyt, być rozentuzjazmowaną recenzentką. Czegoś w tej całej opowieści brakuje, czegoś jest za dużo, a czegoś za mało. Zresztą, już w tytule notki macie odpowiedź, jak rozkładają się te proporcje.

   W książce zostało ukazane życie i problemy ponad czterdziestoletniego mężczyzny o nazwisku Piotr Adamczyk. Teraz słyszę w wyobraźni te okrzyki: „O, rety! Ktoś napisał książkę o tym aktorze co grał papieża! Czyż to nie fascynujące?!” No nie, a to dlatego że to nie TEN Piotr Adamczyk, a jedynie redaktor naczelny wrocławskiej gazety.

   Bohater poznaje kasjerkę Magdalenę, z którą po pewnym czasie wchodzi w dość bliską relację damsko-męską.

   Jeżeli ktoś z Was myśli, że owa Magdalena jest jedyną kobietą w życiu Adamczyka, to grubo się myli, bardzo grubo! Na horyzoncie jest jeszcze niejaka Miriam. Choć na horyzoncie to trochę niezbyt trafne określenie, bo ona tylko pojawia się w przestrzeni wirtualnej. Pisze do naszego Piotrusia czułe e-maile, pełne wyznań miłosny, często zabarwionych erotyzmem. Ten już się podnieca, prawie że gotowy umówić się z dziewczyną na randkę, bo wydaje mu się, że bardzo dobrze ją zna. Czy rzeczywiście? Przekonacie się sami, jeżeli sięgniecie po książkę „Pożądanie mieszka w szafie”.

   Dużo w tej historii było zabawnych tekstów, a nawet wydarzeń, ale…Ja ciągle czułam niedosyt, zadawałam sobie pytanie: „No świetnie! Udało się chłopu, to czy tamto, autor błyskotliwie opisał jakąś scenkę…No i….? Co z tego wynika? Co ja, konkretna dziewczyna, z takimi a nie innymi oczekiwaniami z tego mogę wynieść, czego się nauczyć?” I wiecie, jaką sama sobie dałam odpowiedź? Absolutnie nic! Zwyczajnie z tej książki NIC nie wynika. Czytasz ją, ale równie dobrze, jakbyś, drogi Czytelniku, nie wziął jej do ręki albo zabrał się za inną, nic by Ci się nie stało. Sądzę, że autor nie by się nie popłakał z tego powodu.

   Przeczytałam tę książkę, bo zasugerowałam się tym, że już kiedyś tam o niej słyszałam. Wiem jednak, że popełniłam błąd. Nie powinnam była sugerować się tym, że dawno temu gdzieś coś usłyszałam o tym tytule i że inni piszą same „ochy” i „achy” na temat treści. Cóż…widocznie ja jestem nad wyraz wybredna, bo we mnie akurat ta opowieść nie wzbudziła euforii, nie poczułam żadnego podniecenia.

   Mam nauczkę. Na drugi raz dziesięć razy muszę się zastanowić, zanim wezmę jakąś pozycję do zrecenzowania.

   Za przesłanie egzemplarza do recenzji dziękuję wydawnictwu Dobra Literatura

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   magou
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 28 maja 2018 15:21
 • czwartek, 17 maja 2018
 • środa, 16 maja 2018
  • #36. „Azyl” Izabeli Sowy – recenzja książki

   Długo zastanawiałam się, czy napisać coś o niedawno przeczytanej książce czy też zostawić tę lekturę bez echa. Niestety, moja obowiązkowość i lojalność wobec Was, Czytelników, zwyciężyła. Przecież prowadzę bloga literackiego, więc od czasu do czasu (chcę czy nie) muszę podzielić się swoimi refleksjami po przeróżnych powieściach, które czytam.

   Zanim przejdę do meritum, chcę jeszcze uprzedzić, że na moim blogu nie zawsze będą pojawiały się recenzje. Będzie też tak, że będę zamieszczała coś, co raczej powinno się nazywać refleksjami, spostrzeżeniami czytelniczymi. Tak zrobię i tym razem. Mam nadzieję, że nikt z odwiedzających i czytających się nie pogniewa. A teraz do rzeczy…

   „Azyl” Izabeli Sowy to książka niepozorna. Właściwie można przeczytać ją w jeden wieczór…Na upartego…

   Wiktoria, główna bohaterka, przez przypadek znajduje w komputerze zdjęcie, które całkowicie wywraca jej życie do góry nogami. Nikomu nie tłumacząc się, pakuje walizkę i wyjeżdża do Chorwacji. To miejsce przywołuje w niej miłe wspomnienia jeszcze z dzieciństwa. Tu kobieta chce odpocząć, ale przede wszystkim wejść wgłąb siebie i rozliczyć się z przeszłością.

   W Dubrowniku Wiktoria szybko odnajduje swój kąt. Nawiązuje nowe znajomości, próbuje żyć „normalnie”. Czy jej się to udaje?

   Praca w schronisku dla psów, poznanie właścicielki, znajomość z Andrzejem – to tylko niektóre wątki, które porusza w swej powieści Izabela Sowa. W „Azylu” wątków jest naprawdę dużo. Jedne mniej rozbudowane, inne bardziej. Czytelnik musi mocno być skoncentrowany, żeby posplatać je w zgrabną całość. Chwilami, czytając, czułam się jakbym błądziła w labiryncie.

   Na początku tego tekstu napisałam, że na upartego można przeczytać „Azyl” w jeden wieczór. Jeśli umiesz, drogi Czytelniku skupić swoją uwagę maksymalnie, lubisz książki, gdzie jeden wątek niemalże pogania drugi, dasz sobie radę z lekturą, a czas z nią spędzony nie uznasz za stracony. W moim przypadku było dokładnie odwrotnie. Czułam się strasznie zmęczona tą pozycją. Byłam nią rozczarowana do granic możliwości.

   Być może po raz kolejny zupełnie niepotrzebnie po spojrzeniu na okładkę i po zerknięciu na opis stwierdziłam: - O, to będzie ciekawa książka! Takie lubię”. Teraz mogę powiedzieć głośno i wyraźnie: - Nie, nie takie!!!!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „#36. „Azyl” Izabeli Sowy – recenzja książki”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   magou
   Czas publikacji:
   środa, 16 maja 2018 18:37
 • niedziela, 13 maja 2018
  • #35. Magdalena Zarębska "Życie teoretycznie"

    Jakąkolwiek decyzje podejmiesz, będzie ona dobra tylko wtedy, kiedy będzie naprawdę Twoja.

   Wkroczenie w dorosłe życie nie jest proste. Gdy wyfruwamy z rodzinnego gniazda, spod opiekuńczych skrzydeł matki i ojca, musimy już żyć na własny rachunek, myśleć o przyszłości, a co chyba najtrudniejsze – zmierzyć się samodzielnie z wątpliwościami i najróżniejszymi decyzjami, które przeważnie nie należą do najłatwiejszych. Właśnie w momencie startu w dorosłość poznajemy główną bohaterkę książki Magdaleny Zarębskiej „Życie teoretycznie”.

   Sabina Przybysz dopiero ukończyła studia na kierunku rehabilitacja i postanowiła starać się o pracę w najbardziej luksusowym ośrodku – w domu „Pod Dębami”. To nie taki zwykły dom. Jest to dom spokojnej starości, a jego mieszkańcami są najbogatsze i najbardziej znane osobistości kraju. Kiedy dziewczyna dowiaduje się, że przeszła pozytywnie rekrutację i udaje jej się zdobyć wymarzoną pracę, jest przeszczęśliwa. Pełna zaangażowania, z głową pełną pomysłów przystępuje do pracy, zupełnie nie biorąc pod uwagę, że na swojej zawodowej drodze może spotkać jakiekolwiek przeszkody. Szybko się jednak okazuje, że obraz tego miejsca, jaki Sabina wytworzyła sobie w wyobraźni, nijak się ma do tego, co zastaje w rzeczywistości. Zamiast uśmiechniętych staruszków, plotkujących przy herbatce i ciastku, spotyka wrednych, zmanierowanych bufonów, którzy żyją w przekonaniu, że jeśli mają pieniądze, to wszystko mogą mieć i  należy się im każda jedna rzecz, a innych mogą traktować z wyższością i pogardą. Oni nie wiedzą co to jest wdzięczność, o nie! Uważają, że te duże ilości papierków w portfelu zapewnią im młodość, powodzenie w każdej dziedzinie.

   Powieść Magdaleny Zarębskiej jest naprawdę świetna. Pisarka po mistrzowsku wykreowała postaci, nadała im wyraziste cechy charakteru. Widać, że autorka bardzo dobrze zna się na psychice ludzkiej, bo na kartach tej książki nie zabrakło interesujących i intrygujących osobowości. Niestety, mojej sympatii na pewno nie wzbudziła Sabina, czyli bohaterka, której perypetie są opisywane w tej książce. Nie pojmuję jak można być taką osobą bez wyrazu, bez ikry. Nie rozumiem kompletnie, jak kobieta, która jest dorosła i za taką się uważa, może być tak mało asertywna, zorganizowana, a do tego wręcz chorobliwie uzależniona od swoich rodziców?! Sabina za wszelką cenę chce zadowolić wszystkich, przy tym całkowicie zapomina o sobie. Mam wrażenie, że nie ma nawet bladego pojęcia co to jest zdrowy egoizm. Wymyśliła sobie swój świat, który jest idealny, bez żadnych wad, a gdy napotyka trudności codzienne, całkiem się gubi, rozkłada ręce i zaraz płacze z bezsilności, nie próbując zaradzić zaistniałej sytuacji. Z każdym problemem dzwoni do mamusi jak malutka dziewczynka. Dodatkowo, przyjmuje postawę „przepraszam, że się urodziłam”. Wszelkie niepowodzenia w pracy tłumaczy, że to jej wina, boi się przeciwstawić, tupnąć nogą, jak to robią normalni ludzie, którzy są pełnoletni.

   Mimo tego, że nie polubiłam Sabiny i najchętniej wysłałabym ją na księżyc albo, żeby było bardziej wiarygodnie, uśmierciła, książka mnie zachwyciła, wciągnęła i chętnie zapoznawałam z treścią i z tym, co czeka młodą rehabilitantkę. Chciałam dowiedzieć się, jak tym razem poradzi sobie z kłopotami i piętrzącymi się wyzwaniami. 

   Książkę polecam zwłaszcza rodzicom, których pociechy za chwilę przekroczą próg dorosłości i usamodzielnią się lub już dawno to zrobiły.

   Z tej książki wypływa niejedna nauka na przyszłość – zarówno dla młodych ludzi, jak i ich rodziców. Uważny czytelnik z pewnością je dostrzeże, ale czy weźmie je do serca i zastosuje, gdy przyjdzie mu zmierzyć się z podobnymi problemami, tego już nie wiem. To już musi zdecydować każdy indywidualnie, kto zdecyduje się sięgnąć po pozycję „Życie teoretycznie”, która niewątpliwie jest warta uwagi i tego, by spędzić z nią czas. 

    

 • piątek, 11 maja 2018
 • sobota, 05 maja 2018
  • #34. „Nielegalne związki” Grażyny Plebanek

   Dość dawno tę książkę miałam w swoim sekretnym zeszycie z napisem „Chcę przeczytać”. Długo widniał tam ten tytuł, ale jakoś nie mogłam się zabrać za lekturę. Być może musiał przyjść na nią odpowiedni moment. I przyszedł. Na całe szczęście, bo wbrew opiniom przeczytanym na przeróżnych stronach, mnie tak książka spodobała się niesamowicie.

   „Nielegalne związki” rozpoczyna akt seksualny dwojga bohaterów. Czytelnik więc już może wyrobić sobie zdanie początkowe, że powieść będzie mocno przesycona seksem. I się nie pomylił! Choć nie jest to jedyny wątek i aspekt, który porusza autorka.

   Plebanek bacznie przygląda się mężczyznom, a zwłaszcza jednemu – Jonathanowi, który ma bardzo ciekawą i jednocześnie złożoną osobowość. Dlaczego? Drzemią w nim dwie osoby. Pierwsza to mężczyzna nieustannie poszukujący podniet, śliniący się na widok kobiet ruszających ponętnie pupami. Z drugiej zaś strony, to przykładny ojciec, całkowicie podporządkowany żonie. Która wersja jest prawdziwa?

   Nasz bohater w zasadzie już oswoi się z myślą, ze jest facetem pełnym sprzeczności. I jest tego świadom. Poniekąd jest to dla niego nawet wygodna postawa. Staje się swoistym aktorem.

   Autorka mocno rozwija też problem wychowania dzieci, poczucia odpowiedzialności za rodzinę, dom. Nie jest jej obcy także temat emigracji.

   Książka jest świetna, choć jak przystało na erotyczną powieść, nie zabrakło w niej rozbudowanych scen z życia intymnego. Dokładne opisy zbliżeń, niekiedy nawet wyuzdane, niektórych czytelników mogą przestraszyć i zniesmaczyć.

   Historia przedstawiona w „Nielegalnych związkach” być może jest przerysowana, ale zabieg ten został zastosowany, moim zdaniem, celowo przez autorkę. Chciała ona bowiem ukazać jak najwyraźniej główny temat, jakim jest zdrada, jej konsekwencje, to jak wpływa na poszczególnych członków rodziny.

   We mnie ta opowieść wywołała niesamowite emocje. Z pewnością zapamiętam ją na długo. Nie wykluczam, że jeszcze kiedyś wrócę do niej.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   magou
   Czas publikacji:
   sobota, 05 maja 2018 12:14
 • piątek, 04 maja 2018
  • #33. „Prowincja pełna szeptów” Katarzyny Enerlich

   Są książki, które zapamiętuje się na bardzo długo. Takie, które choć często o nich nie wiesz, nosisz w sercu. Powieści, w których czytasz historie, jakby niemalże były wyjęte z Twojego życia, a główna bohaterka jest Twoim lustrem.  Z pełnym przekonaniem taki opis można przypisać prozie Katarzyny Enerlich, mazurskiej pisarki, którą parę lat temu miałam możliwość poznać za pośrednictwem Facebooka. To niezwykle sympatyczna, mądra, wrażliwa na ludzi i otaczający ją świat kobieta.

   Tym razem oddałam się lekturze „Prowincji pełnej szeptów”. Już jak przeczytałam sam tytuł wiedziałam, że będzie tu mowa o szeptuchach, magii. Pamiętam, jak Pani Kasia zbierała na wspomnianym przeze mnie wcześniej  portalu, że zbiera ciekawe historie do swojej powieści. Dziś mamy owoc tychże poszukiwań. I to jaki cudny!!

   Wiadomość o śmierci świeżo poślubionego męża Wojtka burzy spokój Ludmiły. Bohaterka nie potrafi sobie poradzić ze  swoim smutkiem, nie umie zająć się swoją małą córeczką Zosią, popada w depresję. Z tego ciemnego tunelu uparcie próbują ją wyciągnąć przyjaciele, którzy pragną by na twarzy kobiety znów zagościł uśmiech, a także by wróciła do pisarstwa. Wdowa nie spodziewa się również, że otrzyma od Wojtka prezent, a ten zmieni jej życie nie do poznania.

   Jeżeli, drodzy Czytelnicy myślicie, że „Prowincja  pełna szeptów” to historia przepełniona jedynie smutkiem, łzami, żałobą i przygnębienie, to z radością donoszę iż jesteście w wielkim błędzie i mile zaskoczycie się.

   Katarzyna Enerlich to autorka optymistyczna, kochająca życie i ludzi, emanująca pozytywną energią, którą emanuje, rozdając wszystkim dookoła. Takie same są jej powieści. Przy nich się odpoczywa, nabiera dystansu do pewnych spraw. Zdania zapisane na kartach zostają nie tylko w pamięci, ale także sercu i duszy. Potrafią przewartościować nasz sposób myślenia nie nachalnie, ale mądrze i subtelnie, jakby ktoś delikatnie wachlował nad naszym wnętrzem czarodziejską różdżką, która sprawi, że staniemy się piękniejsi i lepsi. To esencja prostoty i sielskości. Enerlich uczy krok po kroku, jak żyć pełną piersią świadomie, dać się ponieść życiu, jego  nurtowi, żyć tu i teraz, nie bać się własnych marzeń i śmiało spełniać je.

   Ja zakochałam się w tej filozofii mazurskiej pisarki. Lubię tą jej podróż do samej siebie, a także te lekcje, które daje nam, Czytelnikom.

   Książka uzmysławia, że nawet po największej tragedii można jeszcze odnaleźć sens życia, cel, radość. Trzeba tylko odnaleźć nową drogę, którą będziemy podążać. Oczywiście wspaniale by było gdyby w tej wędrówce towarzyszyli nam bliskie osoby – rodzina i przyjaciele.

   Za każdym razem gdy kończę książki pani Kasi towarzyszy mi smutek, że czas tak szybko minął i już muszę rozstać się z bohaterami „Prowincji…” Chciałabym przenieść się do tego świata i trwać w nim i trwać. Ale kto wie…Może kiedyś Pani Kasia wplecie jakąś opowiastkę z mojego życia do jednego z tomów? Podobno marzenia wypowiedziane lub napisane, szybciej docierają do wszechświata i stają się faktem. Zatem, wszechświecie, czyń swą powinność!

Wyszukiwarka

Tagi

Zakładki

 • Literatura polska

 • Literatura zagraniczna

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa